Vår sjømatutsending i Sør-Øst Asia presenterer den siste uviklingen i landet i lys av koronasituasjonen i markedet.
Relaterte nyheter

Nye medlemmer til markedsgruppene på plass
I oktober gikk Sjømatrådet ut og søkte etter fem nye medlemmer til markedsgruppene for laks og ørret, konvensjonell og skalldyr
Etter mange gode innspill og en grundig prosess har vi landet på nye medlemmer som bidrar godt til gruppenes kompetanse, legitimitet og kjønnsbalanse.

Norges sjømatråd har ansatt Jan Eirik Johnsen i stillingen som sjømatutsending til Japan

Nytt på nytt fra Sjømatnasjonen Norge 2026
Sjømatåret 2026 er i gang – og tradisjon tro ble det nye året ønsket velkommen på Sjømatrådets årskonferanse: Sjømatnasjonen Norge.

Relatert innhold
Leverandørerklæring på sluttseddel
Fra 1. januar er hjemmelsgrunnlaget for leverandørerklæring på sluttseddelen endret. Henvisning til «reviderte opprinnelsesregler» (Transitional rules of origin) er ikke lenger nødvendig.

Godkjente arter til Kina
Kun sjømat fra arter som er godkjent av kinesiske myndigheter kan eksporteres fra Norge til Kina.

Tolletatens spørretime | PEM-konvensjonen: Muligheter og utfordringer
Tolletaten ønsker å oppdatere næringslivsaktører og andre interesserte om status i arbeidet med PEM-konvensjonen (opprinnelseskonvensjonen).

Tyrkia har innført krav om listeføring
Tyrkiske myndigheter innførte fra 1. januar 2026 krav om listeføring for norske produsenter av sjømat til humant konsum.
